Je na čase na koronavirus zaútočit, nestačí se mu jenom bránit.

Pandemie nemoci Covid-19 je od začátku jistým druhem válečného stavu. Minimálně pro lékaře a další odborníky v první linii. Ale také ro vědce, výzkumníky, vývojáře a konstruktéry. Ve válce pak nejčastěji vyhrává ten, kdo dokáže efektivně a rychle přizpůsobit strategii a taktiku aktuální situaci. Motivovat lidi a vytvořit technické prostředky k efektivní eliminaci protivníka. A v tomto ohledu počínání našeho státu v boji s virem až příliš dlouho na plné čáře selhávalo. Namísto abychom se snažili aktivně útočit, přicházeli bleskově s novými zbraněmi a koronavirus tak například sofistikovaným testováním dostali pod kontrolu, tak jsme zalezlí v zákopech a se zaťatými zuby plni rezignovanosti čekáme, kdy se to přes nás konečně nějak přežene, Ten zázrak se zase stane a „Amíci“ nás přijdou zachránit.

Jsme plni toho, jak jsme počtem malí, celkově tak nějak habituálně slabí a hlavně chudí. Takže prý nedokážeme vyvinout účinnou vakcínu, dovést specifické antivirotikum do třetí fáze klinických zkoušek, ani včas certifikovat spolehlivou odběrovou a testovací metodu nebo vyrobit výjimečně efektivní ochranné pomůcky. Natožpak abychom z toho všeho dokázali poskládat projekt faktického řešení korona-krize. A ten projekt rovnou uskutečnit. Tak dlouho nám tu bezmoc přes některá média tlučou už skoro rok do hlav, že nám zcela uniká podstata problému. Totiž takto fixovaná mentální poloha, do které jsme se nechali opět vmanipulovat, je naprosto falešná. Je to nepravda, horší to je: je to čirá krystalická lež, nás zničující. Nemůžu se ubránit tomu pocitu ale působí to na mne podobně, jak asi působily na úspěšně mobilizovaný národ bezprostřední dopady Mnichovské dohody. Takže opravdu budeme čekat, až nás někdo, kdo nás nedávno prodal, zase přijde zachraňovat? Vakcínou za desítky miliard? Anitvirotiky, jejichž základy jsme z velké části vytvořili my a tady? Nebo respirátory s nanotextiliemi v jejichž výrobě jsme světovou velmocí? Nebo mikrovlákny z aktivního uhlíku, tedy zase technologiemi, ve kterých jsme to zase byli spíš my, těmi skutečnými mozky, ze kterých vzešla velká část tohoto know-how, co nám teď všechno draze prodávají zpátky.

Je třeba uznat, že i v téhle zatracené pasivně obranné roli si přesto v jednom důležitém ohledu vedeme důstojně. Nejen že jsme uměli jako první z Evropanů ušít roušky v pravý čas, vytisknout statisíce ochranných štítů pomocí českých 3D tiskáren a věnovat je velkoryse těm, kdo je v tu chvíli ve špitálech nejvíc potřebovali… Krom toho třeba ve srovnání se Švédy, nebo například Belgičany nebo Američany jsme se projevili úrovní civilizovanosti jako vysoce konkurenceschopný národ se skvělou morálkou. To jsou totiž jsou totiž jinak vysoce rozvinuté země, kde často neudělali mnoho, nebo dokonce vůbec nic, aby zabránili masivní nákaze svých dlouhověkých nebo handicapovaných. A každý ví, že úroveň civilizovanosti národa se pozná hlavně podle toho, jak se dokáže postarat o své slabé, staré, handicapované a nemocné. V tomto směru můžeme být hrdí. A děkovat našim úžasným ženám i mužům ve zdravotnictví a také sociálních službách. Právě oni v první linii zajistili, že jsme jako národ rozhodně neztratili tvář. A to ani v době, kdy státní aparát skutečně nestíhal. Ale no dobře, uznávám, jedna prohraná bitva vládou prokoučované druhé vlny pandemie nám celou korona-válku neprohraje. Naopak. Ovšem jen pokud se z ní už konečně poučíme.

A právě v téhle situaci nabízíme jednu z možností, jak se v našich podmínkách s pandemií vypořádat bez zásadní pomoci zvenčí. Dlouhou řadu měsíců před tím, než bude reálně k dispozici bezpečná vakcína, kauzální lék, nebo dojde k promoření populace. Několik málo cca desítek tisíc lidí by nemuselo zbytečně předčasně odejít v Česku, stovek tisíc v Evropě a několik milionů ve světě…

I když to tak možná na první pohled nevypadá, tak fakticky nabízíme zcela novou zbraň do téhle války s koronavirem: levnější, účinnější, se snadným „ovládáním“. Odběrové a testovací sady RIOCATH® se můžou stát tou zbraní, která přispěje ke zvratu. Jestliže se nám ji totiž podaří ve spolupráci s akademickou obcí, státní správou a veřejností, tou ale speciálně tentokrát ne v roli dárců, ale v roli – byť většinou drobných – investorů, dotáhnout co nejrychleji do fáze hromadné výroby, budeme moci zásadním způsobem zjednodušit a zintenzivnit testování. A prakticky ze dne na den tak zarazit dlouhodobou zákopovou válku, hrozící tím že nás nakonec vyčerpá. Nemá smysl rozebírat důvody, proč to celé trvá tak dlouho, mnohé z nich jsou objektivními překážkami a nejspíš také nejsme těmi nejobratnějšími vyjednavači. Nicméně po všech jednáních s představiteli státu, která nikam nevedla, jsme se rozhodli jít vlastní cestou.

Investiční nabídka, kterou naše společnost připravila, pomůže otevřít nejen že vlastní, ale navíc přímou cestu k vyřešení zavlečeného problému. A je pro nás i proto v kombinaci s dalšími faktory destabilizujícími současný svět nepříjemně konkrétní předzvěstí nové hrozby. Navíc jsme v tomto případě přesvědčeni, že navrhovaným řešením prorazíme na světové trhy, snížíme deficit, který vytvořili někteří ministerští nákupčí masivním a hlavně v relaci cena/výkon často až neuvěřitelně přeplaceným pořízením zahraničních ochranných pomůcek, léků i vakcín. A přineseme odpovídající zisky těm, kteří do toho půjdou s námi. Investicí do projektu globálně patentově chráněné everzibilní trubičky RIOCATH bojujete spolu s námi. Aktuálně s koronavirem. Ale potenciál této jen zdánlivě jednoduché konstrukce je mnohonásobně větší a důvodně očekávané přínosy pro moderní medicínu zásadnější.

MUDr. Miroslav Svoboda, předseda představenstva Riocath Global, a.s.